Patronem szpitala w Słubicach jest prof. Zbigniew Religa – jeden z najbardziej znanych polskich lekarzy – kardiochirurg i transplantolog. Wielokrotnie odznaczany za zasługi na rzecz nauki. Twórca polskiego sztucznego serca. Był pierwszym w Polsce lekarzem, któremu udało się – wraz z kierowanym przez niego zespołem – przeprowadzić udany zabieg przeszczepienia serca. 

W swojej karierze prof. Zbigniew Religa zajmował się m.in. klinicznym zastosowaniem sztucznego serca. W 1991 roku powołał Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Po 20 latach pracy udało się profesorowi stworzyć polskie sztuczne serce. Jest nazywany ojcem polskiej transplantologii.

Szpital w Słubicach jest pierwszą tego typu placówką w Polsce noszącą imię słynnego kardiochirurga. Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwą i wizerunkiem profesora odbyło się 21 kwietnia 2016 roku przy głównym wejściu do szpitala. Na uroczystości była obecna żona patrona Anna Wajszczuk-Religa.

Pamiątkowa tablica została przygotowana przez kamieniarza ze Słubic, Mariana Zielińskiego. Wyryto na niej cytat, który doskonale oddaje to, kim był i jak pracował Zbigniew Religa.

W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy.

Poniżej film wideo z uroczystości udostępniony przez portal www.slubice24.pl.